Et forkert billede af Hvidovre

Den 7. juli havde Per Sørensen (PS) fra partiet Venstre et indlæg i Hvidovre Avis, om økonomi. Indlægget, som var et svar til SF, efterlader nærmest det indtryk, at SF er hovedansvarlig for kommunens økonomi. – Det er fint med mig, at PS tillægger SF så stor indflydelse på den førte politik. Vi gør også en stor indsats for at være med til at sætte dagsordenen i Hvidovre, og regner bestemt med, at det bliver endnu mere udtalt efter kommunevalget den 17. november.

PS prøver af alle kræfter, at give borgerne det indtryk, at Hvidovre har en dårlig økonomi. Dårlig økonomi i forhold til hvad? Hvidovre kommune har fortsat et godt serviceniveau på næsten alle væsentlige områder, hvilket kun kan lade sig gøre med en forholdsvis solid økonomi. Hvis PS ville ulejlige sig med at undersøge forholdene i andre kommuner, ville det gå op for ham, at Hvidovre klarer sig godt. Rigtig mange kommuner, også med borgerligt styre, har langt større økonomiske problemer end Hvidovre. Det er desuden en fasttømret kendsgerning, at Hvidovre ville klare sig rigtig godt, hvis vi fik en økonomisk kompensation, der bare nogenlunde svarer til de merudgifter, som kommunen er blevet pålagt på grund af kommunalreformen. Jeg skal ikke her komme nærmere ind på regeringens politik over for kommunerne. Det vil også kræve et meget langt indlæg, og jeg tror alligevel ikke at PS vil tage det til sig, uanset, hvor godt det bliver dokumenteret. 

PS har også svært ved at erkende fejl. SF’s Anders Wolf skrev et indlæg, efter at PS helt fejlagtigt beskyldte SF for at sige nej til 11 mio., som var godkendt til bl.a. skolerenoveringer. I stedet for at indrømme, at han ikke havde styr på, hvad der skete, prøver PS at klare den ved at bruge begrebet venstrefløjen, og på den måde undgå at forholde sig til hvad SF faktisk gjorde. Fakta er, at SF og Liste T sagde ja til at bruge de 11 mio., og altså kun Socialdemokraterne der sagde nej. Så er det ren plat, at lade som om, at hele venstrefløjen havde samme holdning. 

PS fremturer med, at venstrefløjen i Hvidovre har ansvaret for en dårlig økonomi, kæmpe gæld, nedslidte bygninger og enorme udgifter i forhold til mange andre kommuner. For det første har Hvidovre ikke en kæmpe gæld, men har optaget fornuftige og nødvendige lån, og ofte med Venstres accept. Vi har, som de fleste kommuner, en opgave/udfordring med renovering af bygninger udbedring af veje, cykelstier, fortove mv., men der gøres noget hvert år. De enorme udgifter som PS omtaler, er udtryk for det forholdsvis høje serviceniveau, der er i kommunen, og som et stort flertal af borgerne har ønsket i alle de mange, mange år, hvor venstrefløjen har haft mindst 2/3 af pladserne i Kommunalbestyrelsen. 

Lad mig til sidst minde om, at Venstre har været en del af et budgetforlig i 2007 og 2009. Det er lidt mærkeligt, at et parti, der i den grad synes at kommunen har en dårlig økonomi, og et kæmpe overforbrug, to gange lægger stemmer til et fælles budget, i stedet for at kræve genopretning og en helt anden kurs. Det er naturligvis heller ikke virkeligheden, som PS har forsøgt at give et billede af, men et slet skjult forsøg på at få Venstres ideologi mere frem i lyset. Det er vi mange, som godt kan undvære. Vi har, som kommune, så rigeligt mærket regeringens ideologiske politik over for kommunerne. 
                    

Skriv en kommentar til dette indlæg: