Bestyrelsen

Formand

Morten Høybye FrederiksenLellinge Alle 522650 Hvidovremorten@wasab.dk42487750

Kasserer

Sara Benzonsarabenzon@hotmail.com51521858

Medlem

Bent RoldgaardKoralvej 14B2650 Hvidovrebent@roldgaard.dk40287525

Medlem

Lene JensenKærgårdsvej 132650 Hvidovrelene@jensen.mail.dk29637016

Medlem

Marie-Louise Jørgensen2650 Hvidovremarielouisepeschardt@hotmail.com

Suppleant

Katrine Høybye FrederiksenLellinge Alle 522650 Hvidovrekatrine@wasab.dk28927750

Suppleant

Stine RoldgaardKoralvej 14B2650 Hvidovrestine@roldgaard.dk30287825
Seneste nyt
SF Hvidovre i pressen
  • Nu kommer der ingen forandring!
    Hvidovre Avis 2. januar 2018
    Man kunne næsten ikke få armene ned, efter kommunevalget, hvor SF fik en flot fremgang til både region og kommunen. Men desværre må vi nok leve med det stive socialdemokrati, der ikke ønsker nogen forandring, sammen med dansk folkeparti, der syntes at halal mad og påklædning er vigtigere end arbejdsløsheden, kontanthjælpsloftet, de overfyldte institutioner, der giver folk stress, og især de unge mennesker, der mangler noget at få tiden til at gå med, og derfor måske kan risikere som alternativ, at havne i bandeuvæsenet.
  • Borgmesterkæden blev luftet
    Hvidovre Avis 7. december 2017
    Helt efter bogen indtog SF's Niels Ulsing - som det længst siddende medlem af kommunalbestyrelsen - borgmesterstolen for en kort bemærkning, da mødet begyndte. Tre minutter senere kunne han rejse sig igen og overlade pladsen til den nyvalgte borgmester, Helle Adelborg. Hun blev genvalgt som Hvidovres borgmester. 18 af de 21 medlemmer stemte for, mens Hvidovrelisten og Enhedslisten stemte imod.