Bestyrelsen

Formand

Morten Høybye FrederiksenLellinge Alle 522650 Hvidovremorten@wasab.dk42487750

Kasserer

Sara Benzonsarabenzon@hotmail.com51521858

Medlem

Bent RoldgaardKoralvej 14B2650 Hvidovrebent@roldgaard.dk40287525

Medlem

Lene JensenKærgårdsvej 132650 Hvidovrelene@jensen.mail.dk29637016

Medlem

Marie-Louise Peschardt Jørgensen2650 Hvidovremarielouisepeschardt@hotmail.com

Suppleant

Katrine Høybye FrederiksenLellinge Alle 522650 Hvidovrekatrine@wasab.dk28927750

Suppleant

Stine RoldgaardKoralvej 14B2650 Hvidovrestine@roldgaard.dk30287825
Seneste nyt
SF Hvidovre i pressen
  • Formand for udvalg kender ikke til aftale
    Hvidovre Avis 9. maj 2017
    I følge et dokument, som Hvidovre Kommune har lagt i Hvidovre Motionscenter, er der indgået en aftale med Hvidovre Atletik & Motion (HvAM) om den fremtidige drift af den foreningsdrevne del af centret. Men den aftale kender formand for Kultur og Fritidsudvalget, Niels Ulsing (SF) ikke noget til. Niels Ulsing undrer sig på det kraftigste over den kommunale udmelding. - Så sent som mandag (den 1. maj red.) spurgte jeg til formøde for Kultur- og Fritidsudvalget, om der var indgået en aftale. Der fik jeg at vide, at det var der ikke endnu, fordi mødet med HvAM var udsat til fredag. Så det er da meget besynderligt, hvis jeg som formand for udvalget ikke får sådan en ting at vide, siger Niels Ulsing til Hvidovre Avis.
  • Vigtigt vi bruger vores penge på de sorte pletter
    Hvidovre Avis 2. maj 2017
    Det er en god ide, at Lejer- og Grundejerforeninger samarbejder om at få hastigheden ned på vejene i deres område. Men jeg syntes også det er vigtigt at vi anvender penge på vores sorte pletter altså der hvor der faktisk sker trafikulykker, og det er typisk på de store veje. Senest er der bygget en venstresvingsbane fra Gl. Køge Landevej til Strandmarksvej, og det vil mindske trafikuheld i dette vejkryds.