Bestyrelsen

Formand

Morten Høybye FrederiksenLellinge Alle 522650 Hvidovremorten@wasab.dk42487750

Kasserer

Sara Benzonsarabenzon@hotmail.com51521858

Medlem

Bent RoldgaardKoralvej 14B2650 Hvidovrebent@roldgaard.dk40287525

Medlem

Lene JensenKærgårdsvej 132650 Hvidovrelene@jensen.mail.dk29637016

Medlem

Marie-Louise Peschardt Jørgensen2650 Hvidovremarielouisepeschardt@hotmail.com

Suppleant

Katrine Høybye FrederiksenLellinge Alle 522650 Hvidovrekatrine@wasab.dk28927750

Suppleant

Stine RoldgaardKoralvej 14B2650 Hvidovrestine@roldgaard.dk30287825
SF Hvidovre i pressen
  • Borgerne skal høres
    Hvidovre Avis 10. april 2017
    Torsdag den 20. april skal der være borgermøde om et eventuelt kommende boligprojekt i Filmbyen. Det var SF’s Niels Ulsing der undervejs i kommunalbestyrelsens debat om projektet, som den første, luftede idéen om et borgermøde. Kommunalbestyrelsen besluttede - efter en længere debat, at gennemføre en forudgående høring om en eventuel lokalplan for del af Filmbyen, som ligger tættest på Naturcenter Quark og Avedøresletten. Lokalplanen skal i givet fald give mulighed for at opføre en bæredygtig og grøn boligbebyggelse i den vestlige del af området.
  • Fortsat uklart hvordan Motionscenter skal drives
    Hvidovre Avis 4. april 2017
    Der er fortsat ikke helt klarhed over, hvordan Hvidovre Motionscenter skal drives fra 1. juni 2017. Det er resultatet efter seneste kommunalbestyrelsesmøde, hvor budgetflertallet bestående af Socialdemokraterne, Dansk Folkeparti, Konservative og de to tidligere Venstre-mandater ellers godkendte, at udpege Hvidovre Atletik & Motion (HvAM) som driftsansvarlig for den foreningsdrevne del af Hvidovre Motionscenter.