Lokalpolitisk Gruppe

Formand

Morten Høybye FrederiksenLellinge Alle 522650 Hvidovremorten@wasab.dk42487750

KB-medlem

Anders Wolf AndresenGiesegårdsvej 122650 Hvidovreanderswolf@anderswolf.dk51925728

KB-medlem

Niels UlsingArnold Nielsens Boulevard 107 2. tv.2650 Hvidovreniu@hvidovre.dk3649463651233976

KB-medlem

Sara Benzonsarabenzon@hotmail.com51521858

Medlem

Bent RoldgaardKoralvej 14B2650 Hvidovrebent@roldgaard.dk40287525

Medlem

Katrine Høybye FrederiksenLellinge Alle 522650 Hvidovrekatrine@wasab.dk28927750

Medlem

Lene JensenKærgårdsvej 132650 Hvidovrelene@jensen.mail.dk29637016

Medlem

Marie-Louise Jørgensen2650 Hvidovremarielouisepeschardt@hotmail.com

Medlem

Pernille Blom Hermansenpbhermansen@gmail.com

Medlem

Rajesh Holmenrajesh.holmen@gmail.com

Medlem

Stine RoldgaardKoralvej 14B2650 Hvidovrestine@roldgaard.dk30287825
SF Hvidovre i pressen
  • Rettidig omhu ønskes
    Lorry 24. marts 2018
    - I SF vil vi gerne have der bliver vist lidt rettidig omhu, og får det her forslag vedtaget, inden vi rammer en evt. lockout. Vi forstår ikke socialdemokraterne stemmer imod, hvis de faktisk synes det er et godt forslag, fortæller SF's Anders Wolf Andresen.
  • Måtte ophæve samlingsforbud trods enighed om at det burde forlænges!
    Hvidovre Avis 6. marts 2018
    Loven siger, at samlingsstedsforbuddet på rockerborgen kun kunne forlænges, hvis rockergruppen havde været på ejendommen i løbet af de sidste tre måneder - men rockerne har overholdt forbuddet Og derfor måtte kommunalbestyrelsen i tirsdags konstatere, at samlingsstedsforbuddet er overholdt og på denne baggrund acceptere, at det ophører, da der ikke eksisterer et retligt grundlag for at forlænge det. Politikerne stod ellers i kø for at markere sig og give udtryk for, at de ønsker rockerne hen hvor peberet gror. - Vi ønsker heller ingen rockere i vores by. De bidrager ikke positivt med noget til Hvidovre, pointerede SF’s Anders Wolf Andreasen.