Tillidsposter

Almenboligudvalget

Niels UlsingArnold Nielsens Boulevard 107 2. tv.2650 Hvidovreniu@hvidovre.dk3649463651233976

Bestyrelsen for Bredalsparken Børnehave

Pernille Blom Hermansenpbhermansen@gmail.com
Katrine Høybye Frederiksen (Suppleant)Lellinge Alle 522650 Hvidovrekatrine@wasab.dk28927750

Bestyrelsen for Cirkusmuseet

Niels UlsingArnold Nielsens Boulevard 107 2. tv.2650 Hvidovreniu@hvidovre.dk3649463651233976

Bestyrelsen for Hvidovreparken

Marie-Louise Jørgensenmarielouisepeschardt@hotmail.com

Bestyrelsen for Hvidovre Ungdomsskole

Sara Benzonsarabenzon@hotmail.com51521858

Bestyrelsen for SF Region Hovedstaden

Stine RoldgaardKoralvej 14B2650 Hvidovrestine@roldgaard.dk30287825

Bestyrelsen for Strandhuset

Marie-Louise Jørgensen (Suppleant)marielouisepeschardt@hotmail.com

Bevillingsnævnet

Anders Wolf AndresenGiesegårdsvej 122650 Hvidovreanderswolf@anderswolf.dk51925728

Folkeoplysningsudvalget

Sara Benzonsarabenzon@hotmail.com51521858

Folketingskandidat

Serdal BenliSerdal.Benli@gladsaxe.dk

Formand for skolekontaktrådet

Bent RoldgaardKoralvej 14B2650 Hvidovrebent@roldgaard.dk40287525

Hegnsyn Hvidovre

Lene JensenKærgårdsvej 132650 Hvidovrelene@jensen.mail.dk29637016

Hvidovre Erhvervskontaktudvalg

Niels UlsingArnold Nielsens Boulevard 107 2. tv.2650 Hvidovreniu@hvidovre.dk3649463651233976

Repræsentantskabet i Hvidovre Fjernvarme

Morten Høybye FrederiksenLellinge Alle 522650 Hvidovremorten@wasab.dk42487750

Revisor

Nanny ElkenClaus Petersens Alle 18A2650 Hvidovrenannyelken@bredalsparken.dk36780163
Niels Jensen-StorchBrostykkevej 242650 Hvidovrebenteniels@oncable.dk

Valgbestyrelsen for Hvidovrekredsen

Niels UlsingArnold Nielsens Boulevard 107 2. tv.2650 Hvidovreniu@hvidovre.dk3649463651233976

Valgbestyrelsen for kommunalvalg

Niels UlsingArnold Nielsens Boulevard 107 2. tv.2650 Hvidovreniu@hvidovre.dk3649463651233976

Webmaster

Morten Høybye FrederiksenLellinge Alle 522650 Hvidovremorten@wasab.dk42487750
SF Hvidovre i pressen
  • Budget 2020 skydes i gang på markedsdagen
    Hvidovre Avis 25. juni 2019
    Skal der flere pædagoger i dine børns daginstitution? Skal der udliciteres mere, så vi kan sætte skatten ned? Få svar på disse spørgsmål og meget mere, når SF og Venstre på lørdag den 29. juni kl. 10.30 skyder debatten om kommunens budget for 2020 i gang på Kæmpernes Markedsdag foran Hvidovre Rådhus. Det foregår i SF’s telt og de to debattører er kommunalbestyrelsesmedlemmerne Torben Nowicki Rasmussen fra Venstre og Anders Wolf Andresen fra SF. Kom og stil dit spørgsmål eller fortæl hvad du synes skattekronerne skal bruges på næste år.
  • 21-årige Kira bliver yngste dansker i Bruxelles: ”Det er helt vildt”
    Lorry 27. maj 2019
    - Det bliver vildt, og jeg er lidt i chok. Sådan lyder de første ord, fra SF’eren Kira Peter-Hansen i telefonen mandag aften. For kort tid siden modtog hun nyheden om, at partifællen Karsten Hønge, der er politisk ordfører i Folketinget, har takket nej til plads i EU-Parlamentet - også selv om folketingsvalget først afgøres 5. juni. I stedet går pladsen altså til 21-årige Kira Peter-Hansen, der til daglig er studerende. Dermed bliver hun det yngste danske medlem nogensinde, og måske bliver hun endda det yngste medlem i hele Europa.