Ny og lokal folketingskandidat: Anders Wolf Andresen

Anders Wolf Andresen

Anders Wolf Andresen

SF Hvidovre har afholdt sin årlige generalforsamling, som sædvanligt med god mad, gode diskussioner og god stemning blandt de fremmødte.

“SF står i en ny situation, også i Hvidovre. Med vores nye formand Pia Olsen Dyhr er der en stemning af fornyet håb og kampgejst, og der kommer hele tiden nye medlemmer til. Vi ser frem til at kunne markere os på en ny måde, og vise hvordan SF kæmper for et mere grønt og retfærdigt samfund,” fortæller formand Morten Høybye Frederiksen.

På generalforsamlingen blev Anders Wolf Andresen valgt som ny folketingskandidat for SF Hvidovre.

“Jeg takker medlemmerne af SF Hvidovre for opbakningen og ser frem til at vi sammen skal kæmpe for SF’s sociale og miljøvenlige politik”

“Hvis jeg bliver valgt ind i folketinget vil jeg være en stærk repræsentant for Hvidovre og Vestegnen. Ringstedbanens tromlen igennem vores kommuner er et godt eksempel på hvorfor vi burde være bedre repræsenteret i Folketinget.”

“Hvis jeg bliver valgt, så vil jeg foreslå i Folketinget, at der bliver gjort en stærkere indsats for børn og unge i vores socialt udsatte boligområder, så alle får en fair og lige chance og vi får brudt den negative sociale arv.”

“Samtidig er jeg er meget optaget af at vi får gjort noget for de mange mennesker, der har mistet deres økonomiske grundlag ved at være faldet ud af dagpengesystemet.”

“Jeg er rigtig glad for, at vi med Anders får en engageret og dygtig SF’er på stemmesedlen. Han bliver en god stemme for SF og Hvidovre i Folketinget,” slutter Morten Høybye Frederiksen.

Anders Wolf Andresen

Medlem af SFU/SF Siden 2000. Valgt til kommunalbestyrelsen i 2009. Statskundskaber. Udviklingskonsulent i Kalundborg Kommune på Social-, Sundheds- og Arbejdsmarkedsområdet. Jeg brænder for SF’s folkesocialistiske værdier - og jeg arbejder benhårdt for at føre dem ud i livet som kommunalbestyrelsesmedlem. Jeg håber at kunne fortsætte arbejdet med at gøre Hvidovre til en mere grøn og progressiv velfærdskommune, der tager sig godt af både børn, ældre, socialt udsatte og miljøet.

Udgivet i Folketinget, Pressemeddelelser

Skriv et svar

Din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort. Krævede felter er markeret med *

*