Da det i forbindelse med budgetforliget mellem Socialdemokratiet, Dansk Folkeparti og de daværende medlemmer af Venstre, Karl Erik Høholt og Annette Sjøbeck, stod klart, at Hvidovre Motionscenter skulle overgå til frivillig drift, bad Niels Ulsing, SF, om at få det på kultur- og fritidsudvalgets dagsorden. Hensigten var, at udvalget skulle udarbejde en plan for, hvordan man kunne sikre, at centret kan fortsætte med samme standard som i dag.
Det er vigtigt for SF, at vi i kommunen tager ansvar for både forebyggelse og genoptræning i trygge rammer. Dette var borgmesteren dog ikke enig i og forhindrede det. Notatet fra juristerne siger det klart: ”Hvad angår spørgsmålet om, hvorvidt borgmesteren kan underkende en sags fremstilling med særlig henblik på processen fra budgetvedtagelsen, er svaret, at det kan borgmesteren ikke.”
Vi var derfor af den opfattelse, at hele sagen nu endelig ville komme på dagsordenen hos kultur- og fritidsudvalget. Men der blev vi endnu engang skuffede. Borgmesteren har valgt at starte med at splitte sagen op, så social- og sundhedsudvalget skal tage sig alt omkring de ældre, hvilket vi kun kan gætte på skyldes, at der her sidder en socialdemokratisk formand og ingen repræsentanter fra SF… Kultur- og fritidsudvalget skal organisere at frivillige foreninger overtager driften for alle andre brugere
Vi er bekymrede for borgmesterens ureglementerede indgriben i sagen, der minder om magtmisbrug. Det kunne måske være endt med en god løsning, men nu ser ud til ende rigtig skidt for brugerne af centret. I SF har vi svært ved at forstå, at en socialdemokratisk borgmester ikke vil lytte til hverken os eller til borgerne.
Skriv et svar