Lokalpolitisk Gruppe

Formand

Morten Høybye FrederiksenLellinge Alle 522650 Hvidovremorten@wasab.dk42487750

KB-medlem

Anders Wolf AndresenGiesegårdsvej 122650 Hvidovreanderswolf@anderswolf.dk51925728

KB-medlem

Niels UlsingArnold Nielsens Boulevard 107 2. tv.2650 Hvidovreniu@hvidovre.dk3649463651233976

KB-medlem

Sara Benzonsarabenzon@hotmail.com51521858

Medlem

Bent RoldgaardKoralvej 14B2650 Hvidovrebent@roldgaard.dk40287525

Medlem

Katrine Høybye FrederiksenLellinge Alle 522650 Hvidovrekatrine@wasab.dk28927750

Medlem

Kristine Amalie Rostgårdkristineamalie.o4@gmail.com

Medlem

Lene JensenKærgårdsvej 132650 Hvidovrelene@jensen.mail.dk29637016

Medlem

Maria Avnskjoldbrandtavnskjold@gmail.com

Medlem

Marie-Louise Jørgensenmarielouisepeschardt@hotmail.com

Medlem

Pernille Blom Hermansenpbhermansen@gmail.com

Medlem

Rasmus HenriksenRph.elc@gmail.com

Medlem

Said Noor Nabilsaidnoornabil2650@gmail.com

Medlem

Stine RoldgaardKoralvej 14B2650 Hvidovrestine@roldgaard.dk30287825

Medlem

Thomas Møllerthomas.m80@gmail.com
SF Hvidovre i pressen
  • Er demokrati en syltekrukke?
    Hvidovre Avis 19. maj 2021
    I har helt ret. I stillede forslag om, at Hvidovre Kommune skulle tilmelde sig og betale kontingent med mulighed for tilkøb af yderligere konsulentydelser i ”Vild med Vilje”. Det skete kort efter et populært TV-program om vild natur og masser af engagerede borgere.
  • Hvorfor undlod hun at stemme?
    Hvidovre Avis 12. maj 2021
    SF havde et forslag på kommunalbestyrelsesmødet den 27. april. Forslaget handlede om, at Hvidovre Kommune sikrer, "at borgerne ikke modtager indgribende afgørelser fra kommunen med digital post i weekends og helligdage eller umiddelbart op til disse". Alt i alt et forslag der fortjener at blive vedtaget i en ny og mere tidssvarende version.