Tillidsposter

Almenboligudvalget

Niels UlsingArnold Nielsens Boulevard 107 2. tv.2650 Hvidovreniu@hvidovre.dk3649463651233976

Bestyrelsen for Bredalsparken Børnehave

Pernille Blom Hermansenpbhermansen@gmail.com
Katrine Høybye Frederiksen (Suppleant)Lellinge Alle 522650 Hvidovrekatrine@wasab.dk28927750

Bestyrelsen for Cirkusmuseet

Niels UlsingArnold Nielsens Boulevard 107 2. tv.2650 Hvidovreniu@hvidovre.dk3649463651233976

Bestyrelsen for Hvidovreparken

Marie-Louise Jørgensenmarielouisepeschardt@hotmail.com

Bestyrelsen for Hvidovre Ungdomsskole

Sara Benzonsarabenzon@hotmail.com51521858

Bestyrelsen for SF Region Hovedstaden

Stine RoldgaardKoralvej 14B2650 Hvidovrestine@roldgaard.dk30287825

Bestyrelsen for Strandhuset

Marie-Louise Jørgensen (Suppleant)marielouisepeschardt@hotmail.com

Bevillingsnævnet

Anders Wolf AndresenGiesegårdsvej 122650 Hvidovreanderswolf@anderswolf.dk51925728

Folkeoplysningsudvalget

Sara Benzonsarabenzon@hotmail.com51521858

Folketingskandidat

Rasmus HenriksenRph.elc@gmail.com

Formand for skolekontaktrådet

Bent RoldgaardKoralvej 14B2650 Hvidovrebent@roldgaard.dk40287525

Hegnsyn Hvidovre

Lene JensenKærgårdsvej 132650 Hvidovrelene@jensen.mail.dk29637016

Hvidovre Erhvervskontaktudvalg

Niels UlsingArnold Nielsens Boulevard 107 2. tv.2650 Hvidovreniu@hvidovre.dk3649463651233976

Kandidat til kommunalbestyrelsen 2021

Anders Wolf Andresen (#1)Giesegårdsvej 122650 Hvidovreanderswolf@anderswolf.dk51925728
Sara Benzon (#2)sarabenzon@hotmail.com51521858
Marie-Louise Jørgensen (#3)marielouisepeschardt@hotmail.com
Bent Roldgaard (#4)Koralvej 14B2650 Hvidovrebent@roldgaard.dk40287525
Kristine Amalie Rostgård (#5)kristineamalie.o4@gmail.com
Lene Jensen (#6)Kærgårdsvej 132650 Hvidovrelene@jensen.mail.dk29637016
Rasmus Henriksen (#7)Rph.elc@gmail.com
Kasper Lindquist (#8)lindquistkasper@gmail.com
Said Noor Nabil (#9)saidnoornabil2650@gmail.com
Pernille Blom Hermansen (#10)pbhermansen@gmail.com
Maria Avnskjold (#11)brandtavnskjold@gmail.com

Kandidat til regionsrådet 2021

Stine Roldgaard (#6)Koralvej 14B2650 Hvidovrestine@roldgaard.dk30287825

Repræsentantskabet i Hvidovre Fjernvarmedistribution

Morten Høybye FrederiksenLellinge Alle 522650 Hvidovremorten@wasab.dk42487750

Revisor

Nanny ElkenClaus Petersens Alle 18A2650 Hvidovrenannyelken@bredalsparken.dk36780163
Niels Jensen-StorchBrostykkevej 242650 Hvidovrebenteniels@oncable.dk

Valgbestyrelsen for Hvidovrekredsen

Niels UlsingArnold Nielsens Boulevard 107 2. tv.2650 Hvidovreniu@hvidovre.dk3649463651233976

Valgbestyrelsen for kommunalvalg

Niels UlsingArnold Nielsens Boulevard 107 2. tv.2650 Hvidovreniu@hvidovre.dk3649463651233976

Webmaster

Morten Høybye FrederiksenLellinge Alle 522650 Hvidovremorten@wasab.dk42487750
SF Hvidovre i pressen
  • Corona kan være årsagen
    Hvidovre Avis 17. marts 2021
    I et indlæg i sidste uges Hvidovre Avis skriver de tre SF-politikere, Anders Wolf, Stine Roldgaard og Rasmus Henriksen, om ældre borgere og deres oplevelser med sundhedssystemet. Det er især oplevelser efter udskrivning fra hospitalet, som de tre SF’ere har fokus på i deres indlæg. Jeg vil først og fremmest sige, at jeg sagtens kan forstå, at det kan være en frustrerende oplevelse både for en ældre borger og dennes pårørende at komme på og blive udskrevet fra hospitalet.
  • Fik vækket dem!
    Hvidovre Avis 10. marts 2021
    Siden SF i juni 2020 stillede et forslag i kommunalbestyrelsen om at melde kommunen ind i foreningen Vild med Vilje, har vi Konservative og sidenhen Det Radikale Venstre bakket op om forslaget. Gentagne gange har vi opfordret til at gøre Hvidovre mere vild, og dermed gavne vores lokale dyre- og planteliv. Otte lange måneder skulle der gå før Socialdemokratiet fandt ud af at det emne var værd at se nærmere på, og ikke bare sende til Det Grønne Råd. Vi er derfor glade for at borgmester partiet nu også er med på den grønne bølge. I fælles front må vi da kunne skabe noget godt og vildt for Hvidovre!