Tillidsposter

Almenboligudvalget

Niels UlsingArnold Nielsens Boulevard 107 2. tv.2650 Hvidovreniu@hvidovre.dk3649463651233976

Bestyrelsen for Bredalsparken Børnehave

Pernille Blom Hermansenpbhermansen@gmail.com
Katrine Høybye Frederiksen (Suppleant)Lellinge Alle 522650 Hvidovrekatrine@wasab.dk28927750

Bestyrelsen for Cirkusmuseet

Niels UlsingArnold Nielsens Boulevard 107 2. tv.2650 Hvidovreniu@hvidovre.dk3649463651233976

Bestyrelsen for Hvidovreparken

Marie-Louise Jørgensenmarielouisepeschardt@hotmail.com

Bestyrelsen for Hvidovre Ungdomsskole

Sara Benzonsarabenzon@hotmail.com51521858

Bestyrelsen for SF Region Hovedstaden

Stine RoldgaardKoralvej 14B2650 Hvidovrestine@roldgaard.dk30287825

Bestyrelsen for Strandhuset

Marie-Louise Jørgensen (Suppleant)marielouisepeschardt@hotmail.com

Bevillingsnævnet

Anders Wolf AndresenGiesegårdsvej 122650 Hvidovreanderswolf@anderswolf.dk51925728

Folkeoplysningsudvalget

Sara Benzonsarabenzon@hotmail.com51521858

Folketingskandidat

Rasmus HenriksenRph.elc@gmail.com

Formand for skolekontaktrådet

Bent RoldgaardKoralvej 14B2650 Hvidovrebent@roldgaard.dk40287525

Hegnsyn Hvidovre

Lene JensenKærgårdsvej 132650 Hvidovrelene@jensen.mail.dk29637016

Hvidovre Erhvervskontaktudvalg

Niels UlsingArnold Nielsens Boulevard 107 2. tv.2650 Hvidovreniu@hvidovre.dk3649463651233976

Kandidat til kommunalbestyrelsen 2021

Anders Wolf Andresen (#1)Giesegårdsvej 122650 Hvidovreanderswolf@anderswolf.dk51925728
Sara Benzon (#2)sarabenzon@hotmail.com51521858
Marie-Louise Jørgensen (#3)marielouisepeschardt@hotmail.com
Bent Roldgaard (#4)Koralvej 14B2650 Hvidovrebent@roldgaard.dk40287525
Kristine Amalie Rostgård (#5)kristineamalie.o4@gmail.com
Lene Jensen (#6)Kærgårdsvej 132650 Hvidovrelene@jensen.mail.dk29637016
Rasmus Henriksen (#7)Rph.elc@gmail.com
Kasper Lindquist (#8)lindquistkasper@gmail.com
Said Noor Nabil (#9)saidnoornabil2650@gmail.com
Pernille Blom Hermansen (#10)pbhermansen@gmail.com
Maria Avnskjold (#11)brandtavnskjold@gmail.com

Kandidat til regionsrådet 2021

Stine Roldgaard (#6)Koralvej 14B2650 Hvidovrestine@roldgaard.dk30287825

Repræsentantskabet i Hvidovre Fjernvarmedistribution

Morten Høybye FrederiksenLellinge Alle 522650 Hvidovremorten@wasab.dk42487750

Revisor

Nanny ElkenClaus Petersens Alle 18A2650 Hvidovrenannyelken@bredalsparken.dk36780163
Niels Jensen-StorchBrostykkevej 242650 Hvidovrebenteniels@oncable.dk

Valgbestyrelsen for Hvidovrekredsen

Niels UlsingArnold Nielsens Boulevard 107 2. tv.2650 Hvidovreniu@hvidovre.dk3649463651233976

Valgbestyrelsen for kommunalvalg

Niels UlsingArnold Nielsens Boulevard 107 2. tv.2650 Hvidovreniu@hvidovre.dk3649463651233976

Webmaster

Morten Høybye FrederiksenLellinge Alle 522650 Hvidovremorten@wasab.dk42487750
SF Hvidovre i pressen
  • Er demokrati en syltekrukke?
    Hvidovre Avis 19. maj 2021
    I har helt ret. I stillede forslag om, at Hvidovre Kommune skulle tilmelde sig og betale kontingent med mulighed for tilkøb af yderligere konsulentydelser i ”Vild med Vilje”. Det skete kort efter et populært TV-program om vild natur og masser af engagerede borgere.
  • Hvorfor undlod hun at stemme?
    Hvidovre Avis 12. maj 2021
    SF havde et forslag på kommunalbestyrelsesmødet den 27. april. Forslaget handlede om, at Hvidovre Kommune sikrer, "at borgerne ikke modtager indgribende afgørelser fra kommunen med digital post i weekends og helligdage eller umiddelbart op til disse". Alt i alt et forslag der fortjener at blive vedtaget i en ny og mere tidssvarende version.